Tarafsızlık Yasası ile Din Hürriyeti karşı karşıya

kopftuchverbot
Neutralitätsgesetz versus Religionsfreiheit
20 Ocak 2018
haushaltsunfälle
Gesetzliche Pflichten der Eltern und Vermieter bei Haushaltsunfällen
21 Ocak 2018

Geçtiğimiz günlerde Berlin iş hukuk mahkemesinde herkesi çok fazla ilgilendiren bir karar çıktı. Başörtüsüyle çalışmasına izin verilmeyen bir matematik öğretmeni açtığı dava sonucu yaklaşık 9000 Euro tazminat almaya hak kazandı.

İş hukukuyla ilgili konuşmak üzere; Hukuk büromuzun iş, ceza ve trafik hukuku alanlarında uzman Avukatı Orhan Şahin Metropol Fm’in Günün İçinden programına katıldı.

Berlin eyaletinin kanunlarına göre başörtüsü kullanan ve kamuda çalışmak isteyen bayanlar için kanunlar nelerdir?

Berlin’deki bu yasaklar 2005 yılında çıkan tarafsızlık yasasına dayanmaktadır. O yasada bir öğretmenin başörtüsü ile okula giremeyeceği Musevi bir öğretmenin Kipa ile Hıristiyan bir öğretmenin büyük bir Haçla sınıfa giremeyeceğine dair bir yasa vardır. Eşitsizlik kavramına göre çocukların etkilenmemesi için öğretmenlerin dini inançlarını dışa vurmaması istenmektedir. Ondan dolayı kamu alanında başörtülü öğretmenler işe alınmıyor.

BAŞÖRTÜSÜYLE BAŞVURAN ÖĞRETMENLER MESLEK OKULLARINA YÖNLENDİRİLİYOR

kopftuch - Tarafsızlık Yasası ile Din Hürriyeti karşı karşıya

Bunlar bütün okullar için mi geçerli, yoksa sadece bazı okullar için mi geçerlidir?

Bunlar ilkokul ve ortaokulda ders vermek isteyen öğretmenler içindir. Berlin eyaleti meslek okullarında bu ayrımcılığı yapmıyor. Başvuran öğretmenlere sizleri meslek okullarına atayabiliriz diyor.

Şimdi bu öğretmenimiz kanunları bildiği halde, başörtüsü ile çalışamayacağını bildiği halde yine de matematik öğretmeni olarak okula başvurdu. Neden yapmış olabilir acaba?

2005’ten beri bu yasa var. Bu yasanın Anayasaya uygun olmadığı iddia eden hukukçular da çok fazla. Bu yüzden bu yasaya çok fazla davalar açılmakta. Bu yasanın Anayasanın 4. Maddesine uygun olmadığı iddia ediliyor. Onun için değiştirilme durumu olabilir.

Yani Berlin Eyaletinde bazı okullarda başörtüsü ile çalışılmaz kanunu var ama anayasaya göre bu kanuna karşı çıkmak mümkün.

Anayasanın 4. Maddesinde herkesin din ve vicdan özgürlüğünden bahsedilmektedir. Bu yasanın 4. Maddeye aykırı olduğu iddia ediliyor. Mücadele onun içindir.

Özel sektörde başörtüsü konusunda farklı daha esnek yasalar var. Bu başörtülü bayan başörtüsü taktığı için işten çıkarılırsa hakları nelerdir, neler olabilir?

Özer sektörde kamu alanı olmadığı için devletin tarafsızlık mecburiyetini de göz önüne almazsak oradaki yasalar daha esnektir. Normalde başörtülü diye kimse işten çıkarılamaz. Genel Eşit Muamele kanununun birinci maddesine karşıdır. Orada da tazminat hakkınız vardır ve gerektiği zaman iş bırakma hakkı da olabilir.

BAŞÖRTÜSÜNDEN DOLAYI İŞTEN ÇIKARILANLAR BUNU İSPATLAMAK ZORUNDA

O zaman şöyle mi olması lazım? Başörtüsünden dolayı işten çıkarılan bir bayan bu sebepten dolayı işten çıkarıldığını ispat mı etmek zorunda?

Tabii öyle. İşten çıkarıldığında açıkça başörtüsünden dolayı çıkarıyoruz demezler zaten. İşten çıkarılan kişinin bunu ispat etme yükümlülüğü vardır. Genel Eşit Muamele’deki en büyük problem budur zaten. Özel sektörde işten çıkarıldığınızda 3 hafta içerisinde dava açmanız gerekiyor ama normal eşitsizlik davranışında bulunduğu zaman mesela siz bir işe başvuruyorsunuz ablehnung aldığınızda en fazla iki ay zamanınız var, iki ay içerisinde işlem yapmanız gerekiyor. Yoksa haklarınız kayboluyor.

Evet, siz de “İş Hukuku” ile ilgili sorularınıza cevap arıyorsanız hemen Kosu Hukuk bürosunun Uzman Avukatı Orhan Şahin’den bilgi alabilirsiniz.

Orhan Sahin
Orhan Sahin
Orhan Sahin +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Verkehrsrecht in allen verkehrsrechtlichen Angelegenheiten. Sahin hat sich auch als Rechtsanwalt auf das Arbeitsrecht spezialisiert und bietet in Berlin auf beiden Rechtsgebieten sofortige Experten-Hilfe. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.