wohnhäuser deutschland
Die Mieterhöhung muss im Einklang mit dem Mietspiegel stehen
19 Ocak 2018
kopftuchverbot
Neutralitätsgesetz versus Religionsfreiheit
20 Ocak 2018

Bugün sizlere kiracıların en büyük problemi ya da korkulu rüyası diyelim kira artışından söz edeceğiz. Son günlerde ortaya Mietspiegel olayı çıktı. Yani semte göre, oturduğunuz bölgeye göre ev sahipleri kiraları arttırabiliyor. Kiracıların hakları konusunda uzman avukatımız Sayın Mustafa Özdemir Metropol Fm’in Günün İçinden programına konuk oldu.

Mustafa Bey ev sahibinin yüzde kaç kirayı yükseltme hakkı var?

Kira yükseltme için bir yüzde oranı yok. Kira yükseltme oranı için belediye her yıl evin bulunduğu muhit için kira belirliyor. Hatta bu mahalle mahalle belirleniyor. Bu mahallede ortalama metrekare bazında şu kadar kira talep edilebilir diye karar alıyor. Ev sahibi uzun süredir kiraya zam yapmadım diyerek aldığı kira mahalledeki kiraya göre düşük olsa da yüksek zam yapamaz. Örneğin durduğunuz evin metrekare fiyatı 4 Euro iken o mahallede evler 8 Euro ise ev sahibi bu kadar zam yapamıyor. Burada yasanın uygun gördüğü Kappungsgrenze diye bir sınır var. O sınırı aşamıyor. Genel olarak da ev sahibi belediyenin mahallede belirlediği kira zammı kadar zam talebinde bulunabiliyor.

EVDEKİ EKSİKLİKLER KİRA ZAMMINA ETKİ ETMEZ

miete - Kira zammı Mietspiegel ile uyumlu olmalı

Mustafa Bey bazen kiracılar kira artışlarına karşı farklı yaklaşımda bulunuyorlar ve diyorlar ki işte benim evimde şu şu eksiklikler var yani gel ev sahibi sen ilk önce bunları yap sonra ben kirayı arttırayım. Bu düşünce yasal mı, doğru bir yaklaşım mı?

Bu yasal değil. Evde bir kusur var onu gidermediği için zam talebine reaksiyon vermiyorum, karşılık vermiyorum gibi bir düşünce doğru değil maalesef. Çünkü yasalara göre ve yüksek yargı kararlarına göre evde kusur varsa bile zam talebi etkilenmez. Yani kusur varsa evde ev sahibinin mesuliyetine düşer. Onu ayriyeten kiracı takip etmeli ama evde kusur var diye de kiracı zam talebine maalesef karşı çıkamıyor. Zam talebini tamamen ayrı görmeniz gerekli. Bu durumda yapılması gereken talep edilen rakam doğru mu değil mi Mietspiegel’e uygun mu değil mi ona bakmak lazım. Kısacası, her şekilde zam talebinde bulunabiliyor ev sahibi.

Kiracı iseniz ve kiranıza zam yapıldıysa bu zammın yasalara uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını araştırmak istiyorsanız siz de bu konuda Kosu Hukuk bürosunun uzman avukatı Mustafa Özdemir’e başvurup bilgi alabilirsiniz.

Mustafa Ozdemir
Mustafa Ozdemir
Mustafa Özdemir +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Familienrecht in allen familienrechtlichen Angelegenheiten. Özdemir hat sich auch als Rechtsanwalt auf das Mietrecht spezialisiert und bietet in Berlin auf beiden Rechtsgebieten sofortige Experten-Hilfe. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Englisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.