Ev tamirinde ev sahipleri ve kiracıların hak ve yükümlülükleri

schönheitsreparaturen
Rechte und Pflichten der Mieter und Vermieter bei Renovierungen
18 Ocak 2018
wohnhäuser deutschland
Die Mieterhöhung muss im Einklang mit dem Mietspiegel stehen
19 Ocak 2018

Her yıl binlerce kişi ev kazalarında hayatlarını kaybediyor ya da yaralanıyor. İstatistiklere göre bu kazazedelerin büyük bir çoğunluğunu 0-4 yaş arası çocuklar oluşturmakta. Kazaların büyük bir nedeni ya ihmalkârlık ya da dikkatsizlik. Bazen de evlerin yeterince güvenli olmaması da bu kazalara sebep oluyor.

Kosu Hukuk Bürosu uzman Avukatlarından Sayın Mustafa Özdemir Radyo Metropol Fm’in Günün İçinden programına katılarak kiracı hukuku üzerine konuştu.

Mustafa Bey evin içerisinde tamir edilmesi gereken yerler varsa tamir masraflarını hangi durumlarda ev sahibi hangi durumlarda kiracı ödemek zorundadır.

Genel olarak şunu ayırt etmek gerekiyor. Aşınmaya bağlı olan masraflarla aşınmaya bağlı olmayan masraflar olmak üzere bu masrafları ikiye ayırıyoruz. Örnek verecek olursak evin içerisindeki badana zamanla aşınır ve eskir, bu kiracıya yönelik bir mesuliyettir. Aşınmaya bağlı olmayan masraflara da örnek verecek olursak, mesela boru patlaması olabilir veya pencereler zarar gördüğü için değiştirilmesi gerekebilir. Bu tür tamir masrafları da aşınmaya dayalı masraflar olup ev sahibinin yükümlülüğündedir. Zaten kira sözleşmelerinin hepsinde aşınmaya bağlı olmayan masrafları kiracıya yüklemektedir.

Peki Mustafa Bey ekstra birkaç örnekle daha açıklayacak olursak mesela; evin içindeki küften dolayı belki de kiracı hastalanabilir. İkinci olarak mutfak eskidir ve mutfak dolapları kiracının üzerine düşebilir. Bunun gibi kiracının yaralandığı ya da hastalandığı hatta ölüm bile olabilecek kazalarda kiracının hakları nelerdir?

İlk olarak o zararın, kusurun giderilebilmesi için dava açılabilir ama ondan ötesi kiracı ya da ailesi sağlığında bir zarar gördüyse acı parası da söz konusu olabilir. Bununla ilgili küçük bir örnek verelim. Almanya’da kış sert geçtiği için evlerin önlerinde buzlanma olur. Kiracı evin ev sahibine buzlanmayı giderin dediğinde ev sahibi bu buzlanmayı gidermezse yani yolu tuzlamazsa kiracı ya da aile bireyi bu buzdan dolayı kayıp bir yerini kırarsa bunun için acı parası talep edebilir. Yani kusuru gidermek hem de görülen zararı karşılamak ev sahibine düşer.

schneebedeckung - Ev tamirinde ev sahipleri ve kiracıların hak ve yükümlülükleri

Bizim evin önü buzlanıyor, apartmanın önü… ben de gidip bir şey söylemiyorum şimdi ben veya başka biri düşerse söylemediğimiz için ev sahibi suçlu duruma düşmez mi ille de söylememiz mi gerekir? Kanunlara göre zaten bilmiyorlar mı onlar?

Tazminat olaylarının hepsinde olduğu gibi şahsi kusur da olmalı. Yani kast ya da ihmal olması gerekir. İhmal de ne zaman olur buzlanma olduğu belli ise olur. Haber verilmediyse de buzlanma belli ise ev sahibi suçlu olur. Mesela iki hafta boyunca hava eksi derecedeyse ve bundan dolayı buzlanma olması beklendiği için ev sahibi ihmal etmiş olur ve tazminat hakkı doğar. Ama ev sahibinin bilmediği bir durumsa buzlanma aniden olduysa kast ve ihmal olmadığı için tazminat mesuliyeti de olmaz.

Evet, Radyo Metropol FM dinleyicileri, birçok kiracının canını yakan canını sıkan “kiracıların hakları üzerine” Uzman Avukatımız Mustafa Özdemir’den daha fazla bilgi almak istiyorsanız Kosu Avukatlık bürosuna başvurabilirsiniz.

Mustafa Ozdemir
Mustafa Ozdemir
Mustafa Özdemir +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Familienrecht in allen familienrechtlichen Angelegenheiten. Özdemir hat sich auch als Rechtsanwalt auf das Mietrecht spezialisiert und bietet in Berlin auf beiden Rechtsgebieten sofortige Experten-Hilfe. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Englisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.