Ev kazalarında ailelerin ve ev sahiplerinin hukuki sorumlulukları

haushaltsunfälle
Gesetzliche Pflichten der Eltern und Vermieter bei Haushaltsunfällen
21 Ocak 2018
pflichtverteidiger
Pflichtverteidigung ist keine Verteidigung zweiter Klasse
23 Ocak 2018

Dünya genelinde her yıl binlerce çocuk ev kazalarında yaralanmakta, bir o kadar çocuk da maalesef hayatını kaybetmekte. Şekerlemelere benzeyen ilaçların içilmesi, düşmeler, yanmalar, deterjanların ya da kimyasal maddelerin içilmesi, bıçak jilet gibi araçlarla oluşan kesikler, yabacı cisimlerin yutulması gibi birçok kaza ile çocuklarımız karşı karşıya kalabiliyor. Son olarak da Berlin’de 4 yaşındaki bir kız çocuğu oturdukları apartmanın 8. katından düşerek hayatını kaybetti.

Hukuk Büromuzun Uzman Ceza Hukuku Avukatı Fatih Karasu Metropol Fm’in Günün İçinden programına katılıp bu tür ev kazaları ve sorumlulukları hakkında bilgi verdi.

Fatih Bey ev kazaları sonucu anne ya da babalar çok büyük bir acı yaşasalar bile yine de haklarında dava açılıp ceza alabilirler mi?

Maalesef alabilirler. Öyle bir kaza olduğunda aileler ne kadar perişan olsa da polis gelip araştırma yaptığında aileler sanık durumuna düşebilir. Çünkü ebeveynlerin çocuklarına bakma hükümlülüğü vardır. Bu hükümlülüğün altında da çocuklarını herhangi bir yaralanma ve ölümden koruma mecburiyeti var. Eğer burada polis bir ihmal görürse soruşturma açar. Genellikle bu durumlarda savcı ve polis olayın boyutuna bakar. Kaza ihtimali daha fazla ise ailenin çektiği acıdan dolayı cezalandırmayı ya tamamen kaldırıyorlar ya da çok hafif bir şekilde cezalandırma yapıyorlar. Fakat ailenin hatası bariz ve ilerlemiş yüksek bir durumdaysa genelde cezayı verirler.

Bir örnek verebilir misiniz bu konuyla ilgili Fatih Bey aileler hangi durumlarda ceza alırlar hangi durumlarda almazlar diye?

Çocuk odasında kendi başına oynuyor, aile herhangi bir şekilde camı açık bıraktıysa ve çocuğun cama çıkma tehlikesi varsa bunu ailenin bilmesi ve önlemesi lazım. Önlemediği takdirde bu aileyi suçlu durumuna düşürür. Bundan dolayı ailelerin bu konuda çok dikkatli ve hassas olması gerekir ki herhangi bir şekilde bizim anlayışımıza göre kaza görünen bir durum hukuka göre suç teşkil edebilir.

GEREKLI ÖNLEMLERI ALMAYAN ANNE-BABALAR SUÇLU DURUMA DÜŞÜYOR

hausunfälle 2 - Ev kazalarında ailelerin ve ev sahiplerinin hukuki sorumlulukları

Peki, mahkemeyi kim açıyor, cezayı kim vermiş oluyor, devlet mi?

Bu durumlarda mahkemeyi genellikle devlet açar. Bazı insanlarda yanlış bir düşünce var: biz davacı olmadığımız zaman kimseye bir şey olmaz, takip etmezler diye düşünüyorlar. Durum öyle değil. Kamu davası olduğu için herhangi bir şekilde suç işlenirse polis konuyu ele alıp işlemi başlattıktan sonra savcılık ve mahkemeye taşıyabilir.

Mesela çocuğun biri balkondan düştü. Bu durumda kim suçludur? Aile mi, ev sahibi mi suçludur? Ya da hangi durumda ev sahibi hangi durumda aile suçlu olur?

Önce ilk etapta balkon yapıldığında ruhsat verilir. Adli makamlar kaza sonucu ruhsat verilen daireleri araştırırlar. Nasıl ruhsat verildi filan? Ruhsatta bir sıkıntı yoksa ev sahibine işlem yapılmaz aileye yapılır. Çocuk balkonda iken balkonda tehlike varsa aile buna dikkat etmelidir, daha fazla sorumluluk almalıdır. Ev sahibinin suçlu olma durumu ise; balkon eski, yıpranmış bir balkondur, kapatılmalı ya da tamir edilmesi gerekiyordur. Kaza bu durumlar çerçevesinde olduysa kazanın sorumlusu da ev sahibi olur.

Evet, ev kazaları ve hangi durumlarda ailelerin hangi durumlarda da ev sahibinin ceza alabileceği konusunda Hukuk büromuzun Uzman Avukatı Fatih Karasu’dan daha fazla bilgi almak istiyorsanız bize başvurabilirsiniz.

Fatih Karasu
Fatih Karasu
M. Fatih Karasu +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Strafrecht in allen allgemeinen Strafsachen. Ein zweites Rechtsgebiet, auf das der Rechtsanwalt Karasu sich spezialisiert hat, ist das Ausländerrecht. Dank seiner Vita hat er Kenntnisse aus dem islamischen und türkischen Recht. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Kurdisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.