Avukatlarımız Show Türk’te Seyr-i Ramazan Programındaydı!

almanyada-oturum
Almanya’da Süresiz Oturma Hakkı
30 Haziran 2017
Berlin-image
Almanyada aile birleşimi ve oturum alma
10 Temmuz 2017
kosu-anwalt-show-turk

Ramazan boyunca farklı konulara parmak basan Show Türk’ün Seyr-i Ramazan programı Kosu Avukat büromüzu da ziyaret ederek önemli bir programa imza attı.

Fatih Karasu, Orhan Şahin ve Mustafa Özdemir ile yapılan röportajda hayatın bir parçası olan hukukla ilgili önemli sorunlara yanıt aranırken avukatlarımız izleyicileri toplumu ilgilendiren birçok konuda aydınlattılar.

Ağır ceza ve yabancılar hukuku alanında uzmanımız olan Fatih Karasu ile başlayan röportajda Karasu çalışma alanlarını anlattı. Karasu, Ağır Ceza’da en önemli hususun polisin eve gelmeden önce insanların kendilerine başvurmalarının önemine değindi. Avukat olmadan verilen ifadelerin sıkıntı oluşturduğuna değinerek her verilen ifadenin müvekkillerin aleyhine dönüşebileceğini de söyledi. Orhan Karasu’nun en önemli tavsiyesi ise müvekkillerinin gelen ceza bildiren mektuplardan sonra (sarı zarflardan sonra) avukatları dışında hiç kimseyle konuşmamalarını istemesi oldu.

Avukatımız Orhan Şahin de Trafik ve İş Hukuku üzerine değerli bilgiler verdi. İşçi hakları çerçevesinde işten çıkarmalar ve ikazlar üzerine de konuşan Şahin’in trafik hukukunda artık 18 puan değil de 8 puanda ehliyet kaybedildiğini hatırlatması seyirciler açısından önemli bir bilgi oldu. Röportajda Almanya’nın ağır trafik kuralları altında psikologlar eşliğinde hukukun nasıl işlediğine değinilirken ayrıca uygulama hatalarıyla ehliyet kurtarma aşamaları da anlatıldı.

Aile Hukuku, Kira Hukuku, Sözleşme Hukuku, Alacak Verecek Hukuku uzmanı olan diğer Avukatımız Mustafa Özdemir de alanı ile ilgili ilginç bilgiler verdi. Özdemir, Aile Hukukunda boşanma, mal paylaşımı, çocuk velayeti, çocuğu görme, nafaka davalarının son yıllarda genç yaşlı fark etmeden fazlalaştığını söyledi. Erken sürelerde boşanmaların arttığı ve evliliğin Almanya’daki Türk toplumunda artık tabu olmaktan çıktığını belirten Özdemir, bu konuların sosyolojik olarak incelendiğinde çıkan sonucun gençlerin “Deneyelim, olmazsa boşanırız” düşüncesinde olduklarını hatırlattı.

Mustafa Özdemir, boşanmaların çocuklar için çok kötü olduğunu belirttiği konuşmasında Türk toplumunda bilinmeyen bir özellik olan Alman Hukukunun boşanmalara sebebiyet aramadığını sadece ayrılık sürecine baktığını hatırlattı. Bu da boşanma niyeti olanların ayrılık sürecini resmileştirmesi gerektiğini ve bir yıldan fazla ayrı kalanların tek taraflı bir dava da olsa boşanabileceğini hatırlatan Özdemir, velayet üzerine de önemli bilgiler verdi.

 

Fatih Karasu
Fatih Karasu
M. Fatih Karasu +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Strafrecht in allen allgemeinen Strafsachen. Ein zweites Rechtsgebiet, auf das der Rechtsanwalt Karasu sich spezialisiert hat, ist das Ausländerrecht. Dank seiner Vita hat er Kenntnisse aus dem islamischen und türkischen Recht. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Kurdisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.