Almanya’da hangi durumlarda oturma izni iptal edilir?

Almanya'da ceza davalarında şahitlik hakları
Almanya’da ceza davalarında şahitlik hakları
30 Haziran 2017
almanyada-oturum
Almanya’da Süresiz Oturma Hakkı
30 Haziran 2017
almanya-oturum

aylık süreç:

Yabancılar dairesinin uygulamasına istinaden oturum iznine sahip olan bir yabancının senenin 6 ayını Almanya´da geçirmemesi neticesinde oturum izni iptal olur, § 51 Abs.1 Nr. 7 AufenthG. Her ne kadar yasa bunu böyle belirtmiyor ise de uygulama bu şekilde. Yurtdışı ikamet süresi yabancılar dairesinden izin alınarak uzatılabilir. Ancak bunun Almanya`yi terk etmeden önce alınması gerekir. Bu konuda 6 ay süreci içinde Almanya veya Avrupa Birliği ülkesine giriş yapılması yeterlidir bilgisi kesinlikle yanlıştır.

 

6 aydan kısa yurtdısı süreçleri: 

Yukarıda sözü geçen yasaya göre Almanya´da yaşayan şahsın bu ülkeyi daimi olarak terk etme niyetiyle yurt dışına çıkması durumunda 6 aylık süreç dolmadanda oturumu iptal edilebilir. Bunun için çıkış gerekçeleri ve çıkış durumu incelenir. Eğer yurt dışı çıkışı geçici değilde daimi ise oturum iptal edilir, § 51 Abs.1 Nr.6 AufenthG. Yaşam merkezinin Almanya´da kalması durumunda sıkıntı olmaz, ancak yaşam merkezinin yurt dışına, yani örneğin Türkiye´ye çevrilmesi durumunda oturum iptal edilir. Hangi durumun oluştuğu için deliller toplanır, örneğin hangi ülkede çocukların okula gitmesi gibi.

 

İstisnalar:

Her ne kadar yasa 15 senelik Almanya mazisi olupta geçimini sağlayabilen yabancılar bu konuda istisna teşkil ediyorsa bile, yabancılar dairesi kendi inisiyatif hakkını kullanıp yaşam merkezi Almanya´da değil diye oturma iznine kısaltmalar veya şartnameler ekleyebilir.

 

Tecrübe olarak Berlin yabancılar dairesinin uygulamaları:

  1. 6 aylık sürecin geçirilmesi durumunda her türlü oturum (“Niederlassungserlaubnis” dahil) iptal edilir
  2. Süresiz oturum olarak bilinen “Niederlassungserlaubnis” istisnai durumlarda 12 aylık sürecin geçirilmesi durumunda iptal edilir. Istisnalar:

– Yabancının 60 yaş üzeri olması ve

– 15 sene Almanya´da yasal olarak yaşamıs olması

  1. Her ne kadar, süresiz oturumu (Niederlassungserlaubnis) olupta en az 15 sene Almanya´da yaşayan ve geçiminisağlayabilen yabancıların oturumu yasal olarak iptal edilmezse bile, uygulama olarak yabancılar dairesi oturumun reddi için işlem başlatıyor.

 Fatih Karasu

Fatih Karasu
Fatih Karasu
M. Fatih Karasu +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Strafrecht in allen allgemeinen Strafsachen. Ein zweites Rechtsgebiet, auf das der Rechtsanwalt Karasu sich spezialisiert hat, ist das Ausländerrecht. Dank seiner Vita hat er Kenntnisse aus dem islamischen und türkischen Recht. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Kurdisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.