Almanya’da hangi durumlarda oturma izni iptal edilir?

Almanya'da ceza davalarında şahitlik hakları
Almanya’da ceza davalarında şahitlik hakları
30 Haziran 2017
almanyada-oturum
Almanya’da Süresiz Oturma Hakkı
30 Haziran 2017
almanya-oturum

aylık süreç:

Yabancılar dairesinin uygulamasına istinaden oturum iznine sahip olan bir yabancının senenin 6 ayını Almanya´da geçirmemesi neticesinde oturum izni iptal olur, § 51 Abs.1 Nr. 7 AufenthG. Her ne kadar yasa bunu böyle belirtmiyor ise de uygulama bu şekilde. Yurtdışı ikamet süresi yabancılar dairesinden izin alınarak uzatılabilir. Ancak bunun Almanya`yi terk etmeden önce alınması gerekir. Bu konuda 6 ay süreci içinde Almanya veya Avrupa Birliği ülkesine giriş yapılması yeterlidir bilgisi kesinlikle yanlıştır.

 

6 aydan kısa yurtdısı süreçleri: 

Yukarıda sözü geçen yasaya göre Almanya´da yaşayan şahsın bu ülkeyi daimi olarak terk etme niyetiyle yurt dışına çıkması durumunda 6 aylık süreç dolmadanda oturumu iptal edilebilir. Bunun için çıkış gerekçeleri ve çıkış durumu incelenir. Eğer yurt dışı çıkışı geçici değilde daimi ise oturum iptal edilir, § 51 Abs.1 Nr.6 AufenthG. Yaşam merkezinin Almanya´da kalması durumunda sıkıntı olmaz, ancak yaşam merkezinin yurt dışına, yani örneğin Türkiye´ye çevrilmesi durumunda oturum iptal edilir. Hangi durumun oluştuğu için deliller toplanır, örneğin hangi ülkede çocukların okula gitmesi gibi.

 

İstisnalar:

Her ne kadar yasa 15 senelik Almanya mazisi olupta geçimini sağlayabilen yabancılar bu konuda istisna teşkil ediyorsa bile, yabancılar dairesi kendi inisiyatif hakkını kullanıp yaşam merkezi Almanya´da değil diye oturma iznine kısaltmalar veya şartnameler ekleyebilir.

 

Tecrübe olarak Berlin yabancılar dairesinin uygulamaları:

  1. 6 aylık sürecin geçirilmesi durumunda her türlü oturum (“Niederlassungserlaubnis” dahil) iptal edilir
  2. Süresiz oturum olarak bilinen “Niederlassungserlaubnis” istisnai durumlarda 12 aylık sürecin geçirilmesi durumunda iptal edilir. Istisnalar:

– Yabancının 60 yaş üzeri olması ve

– 15 sene Almanya´da yasal olarak yaşamıs olması

  1. Her ne kadar, süresiz oturumu (Niederlassungserlaubnis) olupta en az 15 sene Almanya´da yaşayan ve geçiminisağlayabilen yabancıların oturumu yasal olarak iptal edilmezse bile, uygulama olarak yabancılar dairesi oturumun reddi için işlem başlatıyor.

 Fatih Karasu