Almanya’da ceza davalarında şahitlik hakları

cocuk-siddet
Alman ceza hukukunda çocuklara karşı şiddet
30 Haziran 2017
almanya-oturum
Almanya’da hangi durumlarda oturma izni iptal edilir?
30 Haziran 2017

Almanya’da ceza davalarında şahitliğin iki türlüsü vardır:

 

  1. Polisteki şahitlik:

Polis sizi herhangi bir davada şahit olarak çağırdığında gitme mecburiyetiniz yoktur. Her ne kadar polislerin bu konuda baskı ve yanlış bilgilendirmesi olsa dahi, siz gelen polisin randevusuna gitmeye veya yazılı ifade vermeye mecbur değilsiniz. Bu konuyla alakalı polisten gelen mektupları gönül rahatlığıyla cevapsız bırakabilirsiniz. Ancak şikayette bulunan sizseniz, elbette cevap yada polise gidip ifadenizi vereceksiniz.

 

  1. Savcılık veya mahkemedeki şahitliğiniz:

Savcılıktan veya mahkemeden gelen duruşmalara gitme zorunluluğunuz var. Özellikle mahkemede şahit olarak doğruyu söylemeye mecbursunuz. Bunu elbette ancak hatırladığınız ölçüde yapabilirsiniz. Yani eğer şahitlik edecek konuyu hatırlıyorsanız bunu yalan söylemeden anlatmanız gerekir. Hatırlamadığınız veya bilmediğiniz bir konuyla karşılaştığınızda bunu böyle bildirmeniz en iyisidir.

 

Mahkemedeki şahitliğinizin sınırları vardır. Bunlar eğer şahit olarak kendinizi veya ailenizi hukuken tehlikeli duruma sokacaksanız yürürlüğe girer. Yani sizin kendinizin veya yakın aile fertlerinizden birinin suçlu duruma düşme tehlikesi varsa sorulan soruya cevap vermeye mecbur değilsiniz.

 

Şahit olarak durumun vehametinden dolayı desteğe ihtiyacınız varsa avukat görevlendirip yanınızda götürebilirsiniz.

 

Şahit olarak mahkemeye çağrıldığınızda herhangi bir kıyafet zorunluluğu yok, ancak mahkemenin saygınlığı korunması gerekir. Bunun için saygısızlığı ifade edecek kıyafet olmadıkca giyiminizden sıkıntı olmayacaktır. Bir aralar gündeme gelmesi hasebiyle hatırlatmak isterim: Mahkemeye elbette başörtüylede girebilirsiniz. Bu konuyla alakalı mahkeme kararı var.

 

Genel anlamda duruma vakıf olmadığınız konularda avukata başvurmanızı tavsiye ederim.

 

Ağır Ceza Uzman Avukat Fatih Karasu

Fatih Karasu
Fatih Karasu
M. Fatih Karasu +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Strafrecht in allen allgemeinen Strafsachen. Ein zweites Rechtsgebiet, auf das der Rechtsanwalt Karasu sich spezialisiert hat, ist das Ausländerrecht. Dank seiner Vita hat er Kenntnisse aus dem islamischen und türkischen Recht. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Kurdisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.