kosu-anwalt-show-turk
Avukatlarımız Show Türk’te Seyr-i Ramazan Programındaydı!
6 Temmuz 2017
mahkeme-ceza-hukuku-Strafrecht
Fachanwalt für Verkehrsrecht in Berlin
14 Temmuz 2017
Berlin-image

Aile birleşimi üzerine vize ve oturum alma, bu işlemler için gereken evrak listesi

Alman yabancılar yasasına göre çeşitli gerekçelerden dolayı oturum alma imkanı var. Bunlardan en yaygını olan aile birleşimi üzerine alınan oturumdur. Evlenen çiftlerden birisinin alman olması veya alman oturum sahibi olması sebebiyle yurtdışında (Türkiye´de) yaşayan eşi vizenin akabinde oturum alabilir. Bunun için Türkiye´deki eşi oradaki alman büyükelçiliğinde aile birleşimi vizesine başvuru yapması gerekir. Bu şahsi başvuru yapıldıktan sonra büyükelçilik yabancılar dairesinden başvuranın eşiyle alakalı bilgileri alıp dairenin vize onayını istiyor. Ancak onay verildikten sonra Türkiye´deki başvuranın vizesi kabul görüyor. Aksi takdirde vize ret ediliyor ve buna karşı itiraz işlemleri başlatılması gerekir.

 

Türkiye´deki şahsın vize ve sonrasında oturum alabilmesi için istisnaları göz önünde bulundurarak istenen şartları şöyle belirleyebiliriz:

 

  1. Türkiye´deki şahsın yeterli derecede almanca bilmesi (A 1 Sertifikası)
  2. Almanya´daki eşinin yeterli kadar gelirin olması (hesaplanan miktar genelde çiftin geçimini ve kira bedelinin sağlıyacak kadar net gelirin olması)
  3. Yeteri büyüklükte kiralık veya kendi evine sahip olması
  4. Yurt dışı kararı gerektirecek bir suçun işlenmemiş olması vs.

 

Bu vesileyle evlilik cüzdanı, pasaportlar, boşanma kararı gibi genel evrakların istenmesi doğal olduğundan burada geniş ifade edilmiyor.

 

Edinen tecrübeye dayanarak insanlarımızda genelde yukarıda belirlenen şartlarda sıkıntı yaşanıyor. Almanca dil bilgisinin elzem olmasından pek istisna kabul edilmiyor, ancak başvuran şahıs bir seneden fazla mücadele verdiği halde Almancayı öğrenemiyorsa, Almanya da öğrenmek şartıyla vize verilebilir. Ailenin gelirini hesap ederken kesinlikle taviz vermiyorlar ve bu konuda çok titiz olduklarını belirtmek isterim. Özellikle kısa vadeli gelirlerde devamlılık unsuru bulunmadığından vize başvurusu reddediliyor. Fakat buna karşı başarılı dava sürdürebiliyoruz. Evinizin büyüklüğünü hesap ederken kişi başı 12 m², çocuklar için (2-6 yaş arası) 6 m² yaşam alanı istenmektedir.

 

Bu bilgilerin genel bilgilendirme olması hasebiyle istisnalar fazla öne sürülmedi. Özellikle vize ve oturum başvuruların ancak ısrar ve dava yoluyla alındığı bilindiğinden müvekkillerimize yabancılar dairesinde ve mahkemede eşlik ediyoruz.

Fatih Karasu

Avukat

Fatih Karasu
Fatih Karasu
M. Fatih Karasu +49 30 75 52 41 42 vertritt seine Mandanten als Fachanwalt für Strafrecht in allen allgemeinen Strafsachen. Ein zweites Rechtsgebiet, auf das der Rechtsanwalt Karasu sich spezialisiert hat, ist das Ausländerrecht. Dank seiner Vita hat er Kenntnisse aus dem islamischen und türkischen Recht. Durch seine fließende Sprachkenntnisse in Türkisch und Kurdisch ist er als Berater und Verteidiger ein starker Partner und verliert dadurch keine wichtigen Details, Besonderheiten und Sonderfälle aus den Augen.